Logo
Nevíte si rady? Kontaktujte nás na chatu, nebo pošlete mail.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
21.03.2020
Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"
Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy nehodí. Potřebujete kompaktní pokladnu, která zvládne f... číst celé
02.02.2020
Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístroje
Přechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným nákladům na pořízení a provoz chytré pokladny. Vrás... číst celé
02.06.2020
Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
Okolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se termín spuštění druhé vlny, do které spadá malo a ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. EET z pohledu živnostníka: jak jsem vybíral pokladnu
EET z pohledu živnostníka: jak jsem vybíral pokladnu

V minulém zápisníku jsem vám vysvětlil svůj názor na elektronickou evidenci tržeb, která sama o sobě není takové zlo, jako házení všech živnostníků a podnikatelů do jednoho pytle – zlodějského. Ale když už jsme se dali na vojnu (rozuměj podnikání v České republice), budeme bojovat. A abychom mohli bojovat, potřebujeme k tomu náležité zbraně – pořádnou EET pokladnu, která by měla umět více než jen odesílat jakýsi kód.


Mám malý byznys, nemám zaměstnance, vše zvládám sám. Nikdy jsem neměl ambice vydělávat statisíce měsíčně, kupovat drahá auta a hromadit majetek, proto i můj obchod vydělává tak akorát, abych se slušně uživil, mohl si dovolit rozumně žít, cestovat do zahraničí, věnovat se koníčkům a nemuset si hlídat, jestli za jídlo v restauraci nedám o pár stovek více. S tím však souvisí i nutné náklady, které s podnikáním mám. Snažím se je omezovat na nutné výdaje, protože každá větší investice nemá super rychlou, natož garantovanou návratnost. Nefunguji ani jako podnikatelé, kteří do firemních nákladů šikovně schovají třetí auto pro manželku, počítače pro bratrance z druhého kolene a naftu na tři dovolené ročně. Proto investice do pokladny nesu s nelibostí. Fajn, pět tisíc si odečtu z daní, co bude nad, nějak přežiju.

 

Ale naprosto chápu nejmenší živnostníky z Horní Dolní, kteří opravdu svůj přivýdělkový byznys kvůli povinnosti evidovat tržby (kvůli pořízení pokladny, softwaru, internetového připojení atd.) zavřou. Pomiňme fakt, že velká část z nich techniku a počítače opravdu nikdy nepotřebovala. A už jen to, že se pár let před důchodem budou muset učit pro ně nepochopitelné věci, které jim seberou čas i peníze, je ospravedlnitelný a plně legitimní pro to, aby podnikat přestali.

 

 

Dost nářků, jdeme vybírat pokladnu


Vezmu nejlevnější a nejjednodušší řešení, říkám si. Nehodlám platit víc, než musím – logicky. První výběr a rešerši trhu proto jako obvykle provádím na internetu. Nebude tak zle, říkám si, pokladny od pěti tisíc, které navíc „dostanu zpátky“ na daních, to nějak přežiju. Jak tedy fungují ony zázraky za 4999? Kalkulačka, která posílá FIK kód správci daně. Více toho nečekejte. Opravdu základní funkce hrají do karet tomu, kdo chce jen nakrmit finančního vlka a koza přitom zůstane celá. Ale nic moc navíc vám nejlevnější řešení nepřinesou. Když už se do evidence pouštět, mohla by mi ale pokladna nějak ulehčit práci. Mnoho nejlevnějších řešení je založeno na práci s chytrým tabletem. Proč ne, tablet se hodí, budu ho moci využívat na objednávky, surfování, další práci. Jenže ono to s výkonem tabletu, který se dodává v rámci nejlevnějšího balíčku EET, není žádná sláva. A nejlevnější, no s tím to taky nebude úplně pravda. Často je totiž cena bez měsíčních paušálů za pronájem softwaru. Nemluvě o tom, že připlatit si za lepší pokladnu znamená připlatit si i za lepší služby, záruku a zákaznický servis. Aby mi práci pokladna zrychlila, nesmí být obsluha náročná. Musím se pokladnu naučit obsluhovat co nejrychleji, ovládání musí být intuitivní a tím pádem ideálně fungovat na systému, který znám. Čímž automaticky vylučuji větší tlačítkové pokladny, které jsou pro mě už od pohledu španělskou vesnicí. Vypadá to, že jediným řešením pro mě bude pokladna založená na PC, se kterým pracuji denně více než patnáct let. Počítač v obchodě už má také svůj věk, navíc se zdá, že mu brzo odejde zdroj.

 

 

Co by moje ideální pokladna měla umět?


Musí být schopná pracovat rychle a jednoduše. Musím být schopný přepínat mezi okny, tak abych se z pokladního softwaru dostal na internet bez ztráty dat z rozepsané účtenky. Často totiž za pochodu ukazuji zákazníkům varianty dostupného zboží nebo rovnou doobjednávám vyprodané kusy. A mít kvůli tomu vedle pokladny ještě počítač, tolik místa na pultě nemám. Potřebuji, abych pokladnu mohl jednoduše ovládat. Takže dotykový monitor je určitě dobrý nápad. Ale psát mail ťukáním na displej se mi opravdu nechce. Tedy pokladna musí mít porty na klávesnici a myš. Při práci si pouštím hudbu z internetových placených služeb – potřebuji tedy připojit reproduktory. A tiskárnu účtenek. A velkou tiskárnu na cenovky, letáky, fotky. Externí disk, foťák a možná i projektor. Takže je to jasné, nic než výkonný počítač to nebude.

 

 

Český byznys si podporu zaslouží


Většinou na reklamu nedám, sám se jí částečně živím, ale i dobré produkty ji potřebují, proto jsem na jednu z nich klikl. Na pokladně LYNX, která na mě vyskočila, mě zaujaly dvě věci. První z nich, že je vyrobená v České republice a druhá, že má malé rozměry při velkém výkonu. Myslím si, že české firmy by se měly podporovat, stejně tak uvažuji i u služeb. Téměř bez výjimek vyhledávám menší živnostníky a snažím se dávat práci raději jim, než franšízám nadnárodních vlastníků. Proto má pokladna LYNX velké plus. Co pro mě hraje důležitou roli, je i fakt, že s novou pokladnou budu mít pokladní software Conto, který je také český. Tedy servisní podpora jak hardwaru i softwaru by měla být bezproblémová.

 

 

 

Pozor, balík obsahuje inteligenci.

 


Pokladna malá, ale šikovná

 


Miniaturní PC, na kterém je pokladní systém postaven, svou velikostí opravdu překvapí. Hravě ho schováte pod monitor, nebude zavazet a ani rozčilovat hlukem, má pasivní chlazení a SSD disk. Díky konektorům připojím veškeré periferie, které jsem popsal výše. Běží na operačním systému Windows 10, na který jsem zvyklý z laptopu, další plus.

 

 

 

Miniaturní pasivně chlazené PC LYNX se vleze opravdu všude.

 


 

Možnosti připojení periferií jsou široké.

 


Součástí pokladny je i tiskárna. Malým termálním tiskárnám nerozumím vůbec, ale asi mi stačí, že je to značka Epson. Tiskne účtenky o šířce 80 mm a řezačka se stará o jejich porcování. Tady tedy také problém nebude.

 

 

 

Tiskárna s bohatým příslušenstvím.

 

 

Dotykový patnáctipalcový monitor Asus má dostatečné rozlišení pro běžnou práci na počítači, o provozu pokladního softwaru nemluvě. Navíc je dotyková vrstva slušně propracovaná, reaguje na dotyk deseti bodů zaráz. Zatím jsem nevymyslel, kdy může taková situace nastat, ale zní to skvěle. Set doplňuje držák, na který můžete namontovat jak počítač, tak i dotykový monitor. To se často hodí, jen vás bude limitovat jediný možný náklon obrazovky, proto toto řešení uvítají spíš provozy, kde se u počítače výhradně stojí. Pokud monitor použijete klasicky, tedy na standardní nožce, která je součástí balení, tento problém odpadá a displej se dá natáčet.

 

 

 

Stačí se jen dotknout.