Logo
Nevíte si rady? Kontaktujte nás na chatu, nebo pošlete mail.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
21.03.2020
Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"
Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy nehodí. Potřebujete kompaktní pokladnu, která zvládne f... číst celé
02.02.2020
Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístroje
Přechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným nákladům na pořízení a provoz chytré pokladny. Vrás... číst celé
02.06.2020
Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
Okolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se termín spuštění druhé vlny, do které spadá malo a ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
02.06.2020

Okolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se termín spuštění druhé vlny, do které spadá malo a velkoobchod, neúprosně blíží, desítky tisíc živnostníků a podnikatelů stále nemají vyřešené pokladní systémy. I v základních termínech a požadavcích evidence je často dost otázek.

 

Jakou tržbu evidujete elektronicky?

 

Každou, kterou přijímáte v hotovosti. Stejně tak i veškeré platby platební kartou nebo šekem a stravenkami. U faktur, které vydáváte, je to trošku složitější. Nezáleží na tom, jaký druh platby máte uvedený na faktuře, ale na faktické úhradě zákazníka. Pokud tedy zaplatí fakturu, na které je uvedeno „platba převodem“, nakonec hotově, vzniká vám povinnost tržbu evidovat. Jakmile však zákazník pošle peníze na účet elektronickou cestou, případně hotovost vloží na váš účet fyzicky v bance, tržbu evidovat nemusíte, i když je na faktuře uvedena hotovostní platba.

 

EET účtenka doklad nenahradí?

 

S novou povinností evidovat tržby elektronicky vás čekají i změny spojené s povinnými informacemi na účtence. Co vše na ní musí být, co se změnilo a bude tato účtenka stačit kontrolorům z finančního úřadu, celní zprávy a ČOI? Nově na ní dle zákona přibyde ne zrovna málo řádků:

 

-    FIK – tedy fiskální identifikační kód. Ten obdržíte automaticky od finančního úřadu ihned po zaevidování tržby

-    DIČ – u právnických osob je to většinou IČO, u fyzických osob pak většinou rodné číslo

-    Číslo účtenky

-    Datum a čas tržby

-    Číslo provozovny – to obdržíte po zaevidování své provozovny u správce daně

-    Součet jednotlivých položek nákupu

-    Identifikační kód pokladny

-    Bezpečnostní kód poplatníka

-    Typ evidence – jestli jste platbu přijali v normálním nebo zjednodušeném režimu

 

 

 

Zdroj: etrzby.cz

 

 

 

I když vám tyto údaje chytrý pokladní systém na účtenku automaticky vloží, nezapomínejte na to, že zákazníkovi musíte vydat také doklad o koupi. A EET účtenka rozhodně nestačí. Pokud zákazník nedostane řádný doklad o koupi, můžete od ČOI dostat nemalou pokutu. Na účtence tedy nadále nesmí chybět:

 

-    Cena zboží/služby

-    Datum prodeje

-    Identifikace prodávajícího – např. razítko a podpis

-    Rozepsání položek – zboží i služby tak, jak jsme byli zvyklí doposud, nestačí tedy „Položka 1, položka 2 atd.“

 

Jaké jsou sankce za obcházení EET?

 

Jako podnikající fyzické osobě vám za obcházení elektronické evidence tržeb podle § 29 Zákona o EET hrozí pokuta až do výše 500 000 Kč. Zároveň však také téměř jisté uzavření provozovny, pokud se prokáže úmysl se evidenci vyhýbat. Pozor, předchozí část zákona, § 28, však může stejnou pokutu dostat i váš zákazník, pokud závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokoušet se obejít systém EET může nadělat mnohem více škody, než užitku. Je jasné, že na splnění všech podmínek elektronické evidence tržeb většinou potřebujete nový pokladní systém. Systém, který vše ohlídá za vás a navíc vám ulehčí podnikání.