Logo
Nevíte si rady? Kontaktujte nás na chatu, nebo pošlete mail.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
21.03.2020
Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"
Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy nehodí. Potřebujete kompaktní pokladnu, která zvládne f... číst celé
02.02.2020
Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístroje
Přechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným nákladům na pořízení a provoz chytré pokladny. Vrás... číst celé
02.06.2020
Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
Okolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se termín spuštění druhé vlny, do které spadá malo a ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Od čajovny až po restauraci – jaký pokladní systém vybrat ?
Od čajovny až po restauraci – jaký pokladní systém vybrat ?

Necelé dva měsíce zbývají do startu první etapy Elektronické evidence tržeb (EET). Na ni naváže hned v březnu příštího roku etapa druhá. Podle informací Ministerstva financí (MF) na tuto etapu není v současné době připraveno na 150–160 tisíc podnikatelských subjektů. Dá se to vůbec stihnout?


Odpověď zní: zcela určitě ano, ale chce to neváhat a zapojit se do procesu vybavení provozovny co nejdříve. Uvědomme si, že instalace a nastavení pokladničního systému ve středně velkém a velkém restauračním zařízení může trvat den i více.

 

Každý podnikatelský subjekt si může vybrat ten správný pokladniční systém, odpovídající jeho představám a velikosti provozovny.


Je totiž jasné, že provozovatelka malé čajovny s osmi sedačkami u dvou stolů bude mít asi jiné nároky, než restaurace s několika desítkami stolů, které obsluhuje několik číšníků. U takového systému je pak nutné ptát se i na další funkcionality, typicky rozdělení objednávek jídel a nápojů, protože velká restaurační zařízení mohou mít oddělené úseky pro přípravu pokrmů a nápojů. Úsek přípravy teplé kuchyně, studené kuchyně a bar. Objednávky hostů je tedy třeba – dle určitého zadaného klíče – rozdělit, připravit a nechat odnést k zákazníkovi. Ten pak dostane vytištěný účet s jedinečným kódem EET, vygenerovaným ve státem spravovaném dohledovém systému tržeb.

 

V některých provozovnách bude třeba k dispozici snímač čarových kódů, který bude sloužit pro urychlení zadávání ceny zboží. Zcela jistě ale bude potřeba kasy – tedy zásuvky na ukládání tržby s přihrádkami na papírové a kovové mince.

 

 

Lynx pokladní systémy - opravdu komplexní řešení

Nejvyšším modelem nabídky jsou pokladniční systémy LYNX, postavené na známých počítačích stejné značky, vyráběné v České republice. Jejich možnosti jsou prakticky neomezené a zahrnují všechny představy zákazníka. O to se stará softwarová nadstavba, systém Conto, jež existuje v mnoha provedeních. Nabídka začíná na základních funkčnostech a končí až na možnosti rozúčtování pokrmů na jednotlivé suroviny v návaznosti na skladové hospodářství. Systém Conto tak splňuje představy větších restauračních zařízení o systému, který hlídá provoz nejen z hlediska EET, ale i majitele. Ten může na dálku přistupovat a kontrolovat okamžité dění v podniku, ale třeba i stav zásob, zadávat menu včetně rozúčtování na jednotlivé suroviny i další důležité činnosti.

 

EET CUBE

Dalším – skromnějším, ale na vysoké úrovni komunikujícím pokladním systémem – jsou pokladny EET Cube. Existuje široká variabilita příslušenství pro tento systém, založený na tabletu s dotykovou obrazovkou, používající systém Android. Jeho nadstavba se jmenuje Pexeso a jde o uživatelsky přívětivý software, který umožní nastavit i složitější variace: rozmístění stolů v restauraci, předvolby pokrmů, rozúčtování po stolech i na jednotlivé zákazníky a tak dále. K jednotlivým zařízením lze pořídit i držáky pro snadnější použití, celou funkčnost kompletu pak uzavírají tiskárny pro umístění v kuchyni i na baru pro zpracování objednávek a tiskárny pro účtování zákazníkovi.

 

Quorion -  tlačítkové pokladny

Co u takového zařízení podnikatel očekává? Především funkčnost: aby plnilo požadavky systému EET. Mělo by umět zadat nejčastěji prodávané výrobky nebo poskytované služby, aby je bylo možné zavést stiskem jednoho tlačítka – měla by tedy umět předvolby se snadnou možností změny či úpravy při změně ceny nebo sazby DPH.

 

Základním modelem je pokladniční systém Quorion, který má kromě kláves i dva displeje – jeden pro obsluhu a druhý, viditelný ze strany zákazníka. Kromě toho má vestavěnou tiskárnu na 57mm tepelný papír v roličkách. Co se funkčnosti týče, umí třeba zadat cenu zboží a zařadit ji do příslušné sazby DPH, opravovat nesprávně zadaný údaj a funguje rovněž v režimu zjednodušeného systému komunikace při trvalé nedostupnosti internetu, kdy podnikatelský subjekt musí nejpozději jednou za pět dní reportovat prodeje přes pokladnu po účtenkách na Finanční úřad (FÚ). Pro splnění požadavků EET tato pokladna potřebuje EET-box, který se pořizuje zvlášť.

 

Vše podstatné naleznete u nás na eet-pokladny.cz

Každý provozovatel restaurace, hotelu, malo- i velkoobchodu má tedy možnost si vybrat správné a jeho potřebám odpovídající zařízení, které přesně splní jeho představy. Před samotným spuštěním projektu EET bude ještě nutné provést aktualizaci softwaru na nejnovější verze, jež zahrnou poslední dostupné změny.