Logo
Nevíte si rady? Kontaktujte nás na chatu, nebo pošlete mail.
(Po-Pá, 9-17 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
21.03.2020
Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"
Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy nehodí. Potřebujete kompaktní pokladnu, která zvládne f... číst celé
02.02.2020
Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístroje
Přechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným nákladům na pořízení a provoz chytré pokladny. Vrás... číst celé
02.06.2020
Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenka
Okolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se termín spuštění druhé vlny, do které spadá malo a ve... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Nečekejte už déle, EET na vás čekat nebude!
Nečekejte už déle, EET na vás čekat nebude!

Elektronická evidence tržeb je pojem, který pořádně rozhýbal diskuze lidí i politiků o tom, zda ano či ne. Nechme ale stranou komentáře podnikatelů i vládních špiček a pojďme se podívat na realitu. Termín spuštění první etapy se totiž neúprosně blíží.

 

Elektronická evidence tržeb (EET) je rozdělena do čtyř etap.


  • 1. etapa startuje 1. prosince 2016 a bude se týkat ubytovacích zařízení (hotely, penziony, kempy), stravovacích a pohostinských služeb. Typicky obsáhne ubytovací služby, stravování a pohostinství (hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny, restaurace, hospody, kavárny, kantýny).

 

  • 2. etapa naváže hned příští rok a její počátek je plánován na 1. března 2017. Ta se bude se týkat obchodů s motorovými vozidly, motocykly, náhradními díly a příslušenstvím, oprav a údržby motocyklů. Týká se velkoobchodu a maloobchodu (včetně stánkového prodeje a prodeje na tržištích).

 

  • 3. etapa odstartuje 1. března 2018 a v ní EET bude řešit stravování a pohostinství (tržby za stravování, jež není stravovací službou – stánky, bufety, rychlá občerstvení), rostlinné a živočišné výroby, myslivosti a související činnosti (podnikatelé ve výrobě). Dále výroby potravinářských výrobků (např. pekaři, cukráři, řezníci), právních a účetnických činnosti (právníci, účetní), veterinárních činností, pozemní a potrubní dopravy (např. taxislužba, železniční osobní doprava meziměstská, silniční nákladní doprava), zdravotní péče (lékaři, dentisté) a dalších činnosti (např. lesnictví a těžba dřeva, rybolov, těžba uhlí a rud).

 

  • 4. etapa začne 1. června 2018 a bude se týkat zpracování dřeva, výroby dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, výroby textilií, oděvů, usní, výroby mýdel a detergentů, čisticích a lešticích prostředků, parfémů a toaletních přípravků. Dále to bude výroba papíru a výrobky z papíru, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení, výroba pryžových a plastových výrobků, výroba nábytku, výroba her a hraček, sportovních potřeb, hudebních nástrojů a dále i specializovaných stavebních činnosti (např. elektrikáři, obkladači, malíři, pokrývači). Zahrne i opravy počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost (např. „hodinový manžel“, opravář počítačů) a dotkne se i poskytování ostatních osobních služeb (např. kadeřnice, maséři, kartářky).

 

 

Není už pozdě?


První fáze zavedení EET se týká 60 tisíc pokladničních míst. V současné chvíli – dle odhadů Ministerstva financí – je na zavedení téměř připraveno na 30 tisíc živnostníků, kteří je čekají na nejnovější update programů potřebných pro správné fungování systému EET.

Ale co ti ostatní? Jednoduchou aritmetikou dojdeme k tomu, že ještě na 30 tisíc živnostníků vůbec aktivně neřešilo problematiku týkající se EET. Nemají ani hardware, nemají ani k rozjezdu EET potřebný software. Do spuštění první vlny EET zbývá ani ne 52 dní a během této doby je třeba oživit na 30 tisíc pokladničních míst. Opět jednoduchou aritmetikou docházíme k tomu, že denně je třeba připravit přes 577 pokladničních míst v to počítaje víkendy a dva státní svátky. A k rozjezdu jednoho středně velkého až velkého pohostinství, tedy k nainstalování potřebného programového vybavení na novou techniku a zavedení potřebných úprav včetně odzkoušení funkčnosti, je třeba i celý jeden den.

 

 

 

 

Je to hodně nebo málo?

Je to dost vysoké číslo na to, aby všichni ti, kterých se první etapa týká, stačili rozjet k 1. prosinci tohoto roku vše, co s EET souvisí. To však ještě není všechno.

Dne 1. března následujícího roku se rozjede druhá etapa EET. Do jejího startu zbývá už necelých pět měsíců. Zde Ministerstvo financí hovoří o cca 300 tisících dalších pokladničních míst – tak vysoké číslo charakterizuje skupinu maloobchodů a velkoobchodů, kterých se zavedení této problematiky týká.

 

Dá se to vůbec stihnout?

Prostá aritmetika zde hovoří o tom, že rychlost nasazování bude ještě vyšší, než u první etapy. Ministerstvo financí odhaduje v tomto segmentu úroveň připravenosti na 60 %, zbývá tedy na 120 tisíc pokladničních míst, která je třeba vybavit příslušnou technikou a nainstalovat potřebný software. Pokud pak sečtete počet firem, kterých se týká první plán s těmi, které vstoupí do druhé etapy, dojdete k číslu přes 150 tisíc. Pokud do zahájení druhé etapy zbývá zhruba stovka pracovních dní, denně by tak bylo třeba rozjet přes 1500 pokladničních míst.

 

A to je opravdu hodně!

Další, tedy třetí etapa zahrne dalších 600 tisíc pokladničních míst. Ale ta je – z pohledu zjištěných skutečností, týkajících se první a druhé etapy – ještě daleko, stejně jako etapa čtvrtá.

 

Dá se to ještě vůbec stihnout?

Odpověď zní: ANO. Znamená to ale nečekat s rukama založenýma v klíně a pustit se do díla. Instalace hardwaru a softwaru totiž není to jediné, co nás čeká.