NOVINKY

arr3Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístrojePřechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným... arr3Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy... arr3Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenkaOkolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se...

Nečekejte už déle, EET na vás čekat nebude!

Elektronická evidence tržeb je pojem, který pořádně rozhýbal diskuze lidí i politiků o tom, zda ano či ne. Nechme ale stranou komentáře podnikatelů i vládních špiček a pojďme se podívat na realitu. Termín spuštění první etapy se totiž neúprosně blíží.

 

Elektronická evidence tržeb (EET) je rozdělena do čtyř etap.


  • 1. etapa startuje 1. prosince 2016 a bude se týkat ubytovacích zařízení (hotely, penziony, kempy), stravovacích a pohostinských služeb. Typicky obsáhne ubytovací služby, stravování a pohostinství (hotely, kempy, penziony, tábořiště, ubytovny, restaurace, hospody, kavárny, kantýny).

 

  • 2. etapa naváže hned příští rok a její počátek je plánován na 1. března 2017. Ta se bude se týkat obchodů s motorovými vozidly, motocykly, náhradními díly a příslušenstvím, oprav a údržby motocyklů. Týká se velkoobchodu a maloobchodu (včetně stánkového prodeje a prodeje na tržištích).

 

  • 3. etapa odstartuje 1. března 2018 a v ní EET bude řešit stravování a pohostinství (tržby za stravování, jež není stravovací službou – stánky, bufety, rychlá občerstvení), rostlinné a živočišné výroby, myslivosti a související činnosti (podnikatelé ve výrobě). Dále výroby potravinářských výrobků (např. pekaři, cukráři, řezníci), právních a účetnických činnosti (právníci, účetní), veterinárních činností, pozemní a potrubní dopravy (např. taxislužba, železniční osobní doprava meziměstská, silniční nákladní doprava), zdravotní péče (lékaři, dentisté) a dalších činnosti (např. lesnictví a těžba dřeva, rybolov, těžba uhlí a rud).

 

  • 4. etapa začne 1. června 2018 a bude se týkat zpracování dřeva, výroby dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků, výroby textilií, oděvů, usní, výroby mýdel a detergentů, čisticích a lešticích prostředků, parfémů a toaletních přípravků. Dále to bude výroba papíru a výrobky z papíru, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení, výroba pryžových a plastových výrobků, výroba nábytku, výroba her a hraček, sportovních potřeb, hudebních nástrojů a dále i specializovaných stavebních činnosti (např. elektrikáři, obkladači, malíři, pokrývači). Zahrne i opravy počítačů a výrobků pro osobní potřebu a převážně pro domácnost (např. „hodinový manžel“, opravář počítačů) a dotkne se i poskytování ostatních osobních služeb (např. kadeřnice, maséři, kartářky).

 

 

Není už pozdě?


První fáze zavedení EET se týká 60 tisíc pokladničních míst. V současné chvíli – dle odhadů Ministerstva financí – je na zavedení téměř připraveno na 30 tisíc živnostníků, kteří je čekají na nejnovější update programů potřebných pro správné fungování systému EET.

Ale co ti ostatní? Jednoduchou aritmetikou dojdeme k tomu, že ještě na 30 tisíc živnostníků vůbec aktivně neřešilo problematiku týkající se EET. Nemají ani hardware, nemají ani k rozjezdu EET potřebný software. Do spuštění první vlny EET zbývá ani ne 52 dní a během této doby je třeba oživit na 30 tisíc pokladničních míst. Opět jednoduchou aritmetikou docházíme k tomu, že denně je třeba připravit přes 577 pokladničních míst v to počítaje víkendy a dva státní svátky. A k rozjezdu jednoho středně velkého až velkého pohostinství, tedy k nainstalování potřebného programového vybavení na novou techniku a zavedení potřebných úprav včetně odzkoušení funkčnosti, je třeba i celý jeden den.

 

 

 

 

Je to hodně nebo málo?

Je to dost vysoké číslo na to, aby všichni ti, kterých se první etapa týká, stačili rozjet k 1. prosinci tohoto roku vše, co s EET souvisí. To však ještě není všechno.

Dne 1. března následujícího roku se rozjede druhá etapa EET. Do jejího startu zbývá už necelých pět měsíců. Zde Ministerstvo financí hovoří o cca 300 tisících dalších pokladničních míst – tak vysoké číslo charakterizuje skupinu maloobchodů a velkoobchodů, kterých se zavedení této problematiky týká.

 

Dá se to vůbec stihnout?

Prostá aritmetika zde hovoří o tom, že rychlost nasazování bude ještě vyšší, než u první etapy. Ministerstvo financí odhaduje v tomto segmentu úroveň připravenosti na 60 %, zbývá tedy na 120 tisíc pokladničních míst, která je třeba vybavit příslušnou technikou a nainstalovat potřebný software. Pokud pak sečtete počet firem, kterých se týká první plán s těmi, které vstoupí do druhé etapy, dojdete k číslu přes 150 tisíc. Pokud do zahájení druhé etapy zbývá zhruba stovka pracovních dní, denně by tak bylo třeba rozjet přes 1500 pokladničních míst.

 

A to je opravdu hodně!

Další, tedy třetí etapa zahrne dalších 600 tisíc pokladničních míst. Ale ta je – z pohledu zjištěných skutečností, týkajících se první a druhé etapy – ještě daleko, stejně jako etapa čtvrtá.

 

Dá se to ještě vůbec stihnout?

Odpověď zní: ANO. Znamená to ale nečekat s rukama založenýma v klíně a pustit se do díla. Instalace hardwaru a softwaru totiž není to jediné, co nás čeká. NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ