NOVINKY

arr3Bojíte se dotykových pokladen? Řešením jsou tlačítkové přístrojePřechod na elektronickou evidenci tržeb je pro mnoho podnikatelů noční můrou. Nejen kvůli zvýšeným... arr3Pokladny LYNX – bez kompromisůElektronická evidence tržeb je realita, se kterou se postupně musí vyrovnat většina podnikatelů v... arr3Nevzdávejte boj s vĚETrnými mlýny, vše se dá stihnout rychleNepříjemné věci chodí ve vlnách. Proto jsme se ani nenadáli a druhá vlna EET je tu. S hrůzou jste... arr3EET z pohledu živnostníka: jak jsem vybíral pokladnuV minulém zápisníku jsem vám vysvětlil svůj názor na elektronickou evidenci tržeb, která sama o sobě... arr3LYNX: dvě mouchy jednou ranou – pokladna i plnohodnotný počítačV minulých článcích jsme si průřezově představili několik druhů pokladen. Nejmenší, které... arr3Máte málo místa? Pořiďte si EET pokladnu "vše v jednom"Do malých obchodů, ve kterých šetříte každý centimetr volného místa, se velké pokladní systémy... arr3Kompaktní dotykové pokladny, které vás nezruinujíPokladní systémy pro elektronickou evidenci tržeb mají mnoho podob. Od jednoduchých aplikací do... arr3Umíte pracovat s tabletem? Pořiďte si EET CubeJednodušeji už to nepůjde. Na trhu jsou desítky variant pokladen pro elektronickou evidenci tržeb,... arr3Jak na evidenci tržeb: není účtenka, jako účtenkaOkolo elektronické evidence tržeb panuje mezi obchodníky stále dost obav a nejasností. Ačkoliv se... arr3Nejmenší byznys = nejmenší pokladny? Ne tak docelaUž máte EET pokladnu? Pokud váš byznys spadá do druhé vlny elektronické evidence tržeb, čeká vás... arr3EET v maloobchodě: nejvyšší čas ho řešitOd prvního března čeká povinnost evidovat platby také maloobchodníky a velkoobchodníky. Velké firmy... arr3Co jste nevěděli a báli jste se zeptatZa necelé dva měsíce bude odstartována první etapa Elektronické evidence tržeb (EET). Tentokrát se... arr3Nečekejte už déle, EET na vás čekat nebude!Elektronická evidence tržeb je pojem, který pořádně rozhýbal diskuze lidí i politiků o tom, zda ano... arr3QUORION: Pokladní systémy pro menší podnikatelské subjektyU malých provozoven, obsluhujících desítky až stovky zákazníků denně, jsou k dispozici pokladny... arr3EET není strašák, je to naprostá realita!Projekt EET je rozdělen do čtyř etap, z nichž první začne už 1. prosince tohoto roku. Do startu této... arr3EET CUBE - ideální řešení pro střední a menší provozyPokladní systémy – tablety – EET CUBE používají operační systém Android se softwarovou nadstavbou... arr3Od čajovny až po restauraci – jaký pokladní systém vybrat ?Necelé dva měsíce zbývají do startu první etapy Elektronické evidence tržeb (EET). Na ni naváže hned...

KONTAKTY

Provozovatel webu
eD´system Czech a.s.
Novoveská 1262/95, Ostrava 70900
pokladny(a)edsystem.cz
IČ: 47974516


Co jste nevěděli a báli jste se zeptat

Za necelé dva měsíce bude odstartována první etapa Elektronické evidence tržeb (EET). Tentokrát se  bude týkat podnikatelských subjektů, které provozují hotely a restaurace. Hned v březnu příštího roku na ni naváže etapa druhá, která se bude týkat velko- a maloobchodu. Za nimi pak budou následovat další dvě etapy.


Podle údajů Ministerstva financí (MF) se obě tyto etapy týkají v první etapě zhruba 60 tisíc podnikatelských subjektů a ve druhé pak zhruba 300 tisíc subjektů. Protože jde o elektronickou evidenci tržeb, už z jejího názvu plyne, že aby bylo splněno slůvko „elektronická“, musí existovat nějaký elektronický nástroj – pokladniční systém –, který zaručí funkčnost EET. Tedy informování Finančního úřadu (FÚ) o tom, zda ten který podnikatel splňuje nároky, které od něj EET vyžaduje. To značí, že každá proběhlá platba bude zaevidována v databázi transakcí, spravované státem, a zákazník bude o skutečnosti, že platba je v ní zaevidována, informován kódem na účtence.

 

S tímto jedinečným kódem bude možné zúčastnit se slosování v účtenkové loterii.

 

Loterie vniká jako kontrolní mechanismus pro náhodnou kontrolu podnikatelů, kteří účtenku vystavili, zda v ní není vygenerován nějaký náhodný neboli podvodný kód, který by měl uchlácholit zákazníka, ale který nemá s evidencí právě proběhlé platby v EET vůbec nic společného.

 

MF odhaduje, že je třeba v prvních dvou etapách nainstalovat ještě na 150 až 160 tisíc pokladničních systémů.


K tomu, aby vše fungovalo tak, jak má, je nutné, aby podnikatelský subjekt byl připojen k internetu. To proto, že platba zákazníka je sumarizována pro všechny druhy daně z přidané hodnoty (ve výši 0 % pro vratné obaly, a pak – dle zařazení výrobku nebo služby – do oblasti 10%, 15% a 21% sazby DPH). Aby tohle celé – generace zprávy u prodávajícího, její zakódování a odeslání na server státní správy a následně přijetí zašifrovaného jedinečného kódu, jeho dekódování a umístění na účtenku – fungovalo tak, jak má, je třeba, aby pokladniční místo bylo připojeno k internetu.

 

Od podnikatelského subjektu ale nemusí vést dráty.


Systém EET využívá toho, že všichni čeští operátoři mobilních sítí dnes nabízejí prakticky celoplošné pokrytí jejich signálem, který se používá i k přenosům dat. Přesto se ale může stát, že majitel restaurace, umístěné v horách, nemá žádný přístup k signálu nebo je mu do jeho zařízení pro příjem datového signálu vnucován signál ze sousední země, což by mohlo vést k vysokým poplatkům za datové přenosy.

 

V tom případě je možné se připojit k internetu telefonním vedením formou ADSL/VDSL, či přes kabelovou televizi nebo mikrovlnné bezdrátové pojítko.

 

Otázku připojení k internetu musí každý subjekt vyřešit sám, není součástí řešení (měsíční poplatky jdou na poskytovatele datového připojení) pokladničního systému.

 

Co když ale ani to nepůjde?


I v tom případě existuje řešení. Podnikatel musí zažádat na FÚ o výjimku, že z důvodu stálé nedostupnosti internetu žádá o provádění zjednodušeného systému komunikace. V tomto režimu pak pro podnikatelský subjekt ale vyplývá, že nejpozději jednou za pět dní se musí připojit k internetu a odeslat sumarizační report na FÚ.Oproti klasickému systému potvrzování provedených plateb rozdělených do supin podle výše DPH, zjednodušený systém odesílá platby po jednotlivých účtenkách bez této sumarizace. Všechny pokladniční systémy, které budeme představovat, tento režim samozřejmě podporují.